English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Mój kanał

Jak czyścić ucho

Schemat budowy ucha
Schemat - próba usunięcia woskowiny przy pomocy pałeczki higienicznej
Schemat przekroju zdrowego przewodu słuchowego zewnętrznego
Schemat przekroju uszkodzonego czyszczeniem przewodu słuchowego zewnętrznego
Schematycznie przedstawione usuwanie woskowiny przy pomocy haczyka usznego

Ryc. 1 - Schemat budowy anatomicznej ucha, widok od przodu, strona prawa

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 2 - Schemat przedstawia próbę oczyszczenia ucha w zalegającej woskowiny przy pomocy pałeczki higienicznej. Widać wyraźnie, że wielkość pałeczki uniemożliwia usunięcia korka woskowinowego. Przez częste używanie tego narzędzia usuwa się woskowinę ze ścian przewodu słuchowego, ale również włosy i naskórek, które chronią ucho przed powstaniem bakteryjnego stanu zapalnego. Sam korek jest wpychany wgłąb kanału słuchowego.

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 3 - Schemat przekroju zdrowego przewodu słuchowego. Zawiera on wszystkie warstwy, przez co jest chroniony przed działaniem czynników zewnętrznych, w tym wody i bakterii. Skóra pokryta jest naskórkiem z warstwą włosów oraz woskowiny.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 4 - Schemat przekroju uszkodzonego przewlekłym czyszczeniem przewodu słuchowego. Uszkodzone są powierzchowne warstwy naskórka, brak jest włosów oraz woskowiny. Odsłonięte tkanki podatne są na infekcję bakteryjną i szkodliwe działanie wody.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ryc. 5 - Schematyczne przedstawienie usuwania korka woskowinowego przy pomocy haczyka usznego lub pętli usznej. Jest to metoda bezpieczna, ponieważ nie uszkadza tkanek przewodu słuchowego i jest przeprowadzana pod kontrolą wzroku. Nie ma też ryzyka przesunięcia woskowiny w kierunku błony bębenkowej i jej ewentualnego urazu.

 

Równie dobrą i bezpieczną metodą jest usuwanie woskowiny przy pomocy ssaka usznego, szczególnie w przypadku, gdy ma ona konsystencję płynną lub półpłynną.

 

W warunkach domowych zalecam Pacjentom preparaty do higieny uszu oparte na bazie oleistej. Bezpieczna i skuteczna jest parafina w postaci płynnej, chociaż nie ma ona aplikatora usznego, przez co jest niezbyt wygodna w użyciu (należy po jej zakropleniu do ucha leżeć na przeciwnym boku przez około 30 minut).

 

Wygodniejsza jest oliwa z oliwek, polecana przez Polskie Towarzystwo Otolaryngologów Dziecięcych oraz Polskie Towarzystwo Otorynolaryngologów, Chirurgów Głowy i Szyi. Skuteczność uzyskuje się przy regularnym zastosowaniu kilkakrotnie w ciągu dnia. U osób z wrażliwymi uszami zalecane jest stosowanie profilaktyczne przed pływaniem. Do tej pory nie opisano działań ubocznych.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl