English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Mój kanał

Operacje nosa i zatok przynosowych

Wykonuję zabiegi operacyjne w zakresie nosa i zatok przynosowych.

Najczęściej wykonywane operacje to:

 

1. Plastyka korekcyjna przegrody nosa (korekta skrzywionej przegrody nosa)

2. Konchoplastyka (zmniejszenie przerośniętych małżowin nosowych)

3. Operacje endoskopowe zatok przynosowych (szerokie spektrum zabiegów, zależne od lokalizacji i stopnia zaawansowania procesu chorobowego w zatokach)

4. Repozycja chirurgiczna złamań kości nosa

 

Operacje endoskopowe zatok przynosowych (ESS - Endoscopic sinus surgery)

Schemat anatomii prawidłowej zatok przynosowych

Ryc. Schemat przekroju czołowego zatok przynosowych z zaznaczonymi najważniejszymi elementami anatomicznymi. Kolorem czerwonym oznaczono rejon kompleksu ujściowo-przewodowego.

Operacje zatok przynosowych, w bardzo dużym uproszczeniu, polegają na udrożnieniu kompleksu ujściowo-przewodowego oraz otwarciu zwężonych ujść zatok przynosowych. Warunkuje to prawidłową wentylację zatok oraz ich drenaż wydzieliny. Do okolicy kompleksu ujściowo-przewodowego otwierają się zatoki: szczękowa, sitowe oraz czołowa, a więc zablokowanie mechaniczne niewielkiej przestrzeni w jamie nosa powoduje rozległe zaburzenia drenażu i wentylacji w przestrzeniach twarzoczaszki.

 

Zabieg otwarcia zatok przynosowych wykonywany jest współcześnie z wykorzystaniem optyk endoskopowych, przy użyciu dostosowanego do nich instrumentarium. Endoskopia umożliwia wgląd w głęboko zlokalizowane przestrzenie jamy nosa i zatok, a narzędzia endoskopowe skuteczny i bezpieczny dostęp operacyjny.

 

Podczas operacji usuwa się w sposób "atraumatyczny", czyli jak najbardziej delikatny tkanki zapalne oraz zniekształcone lub blokujące dostęp do zatok struktury kostne. Zabieg kończy się otwarciem dostępu do wszystkich zablokowanych uprzednio zatok przynosowych i ich oczyszczeniem z zalegającej wydzieliny i tkanek zapalnych.

 

Po operacji następuje proces gojenia, w którym bardzo duże znaczenie odgrywa opieka pooperacyjna i regularna endoskopowa kontrola laryngologiczna. Podczas kontroli laryngolog oczyszcza okolicę operowaną z zalegających skrzepów, śluzu i innych pozostałości po operacji. Pacjent powinien regularnie przepłukiwać jamy nosa roztworem soli fizjologicznej i stosować miejscowo leki przeciwzapalne. Najczęściej dolegliwości bólowe są niewielkie i nie wymagają stosowania leków przeciwbólowych.

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl