English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Mój kanał

Jak prawidłowo czyścić nos

Jamy nosa wysłane są boną śluzową, która do prawidłowego działania wymaga stałego nawilżania i oczyszczania.

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów i metod czyszczenia nosa. Poniżej opiszę trzy najbardziej popularne z nich:

 

1. Aplikowanie do jamy nosa roztworów wody morskiej w postaci sprayu

 

Metoda łatwa w użyciu, ale najmniej skuteczna. Jest to spowodowane bardzo małym zasięgiem rozpylonego płynu, szczególnie brakiem penetracji do okolicy górnej i tylnej części jamy nosowej i regionu kompleksów ujściowo-przewodowych. Następuje przejściowe nawilżenie przedniego odcinka jamy nosa, bez możliwości skutecznego oczyszczenia pozostałych jej części i zatok.

 

2. Zakraplanie do nosa roztworu soli fizjologicznej z ampułki

 

Jest to metoda o podobnej do poprzedniej łatwości, ale o większej skuteczności. Bardzo ważna jest w tym przypadku pozycja głowy pacjenta. Jest to metoda polecana do oczyszczenia jam nosa u młodszych dzieci (do 3-4 roku życia).

Dziecko powinno leżeć na plecach z głową odchyloną poza brzegiem łóżka, podtrzymywaną przez rodzica. Sól fizjologiczną należy podać po 4-5 ml do jednej i drugiej dziurki nosa. Po około 30 sekundach dziecko siada i wydmuchuje nos lub rodzic odsysa wydzielinę z obu stron nosa dziecka.

Ta metoda zapewnia lepszą penetrację i skuteczniej oczyszcza jamy nosa, szczególnie u najmłodszych.

 

3. Płukanie jam nosa

 

Najlepsza, według mnie, metoda oczyszczania jam nosa i zatok przynosowych. Polecana jest dla dorosłych i dzieci od 4 roku życia. Preparatami powszechnie dostępnymi na polskim rynku są zestawy do płukania nosa i zatok - Fixsin firmy Solinea oraz Sinus Rinse firmy Neil Med. Zestawy składają się z butelki oraz saszetek z proszkiem. Butelkę należy napełnić do linii wskaźnikowej ciepłą, przegotowaną wodą. Do butelki należy wsypać zawartość jednej saszetki i wymieszać do uzyskania jednolitego roztworu.

Pacjent pochyla się nad umywalką do przodu i przystawia korek napełnionej butelki szczelnie do jednego otworu nosa. Następnie ściska butelkę jedną ręką, tak aby zawarty w niej roztwór wypłukał jedną jamę nosa i wypłynął stroną przeciwną. Usta powinny być podczas płukania uchylone. Kolejno płukanie powtarza się dla strony przeciwnej w sposób analogiczny. Tak więc, jedno napełnienie butelki i jedna saszetka wystarcza na jedno płukanie obu jam nosa. Zabieg ten zaleca się wykonywać dwa razy dziennie, a więc zestaw wystarcza na miesięczną terapię. Dostępne są zestawy uzupełniające zawierające same saszetki, a butelkę można sterylizować i używać powtórnie.

 

Poniżej znajduje się film instruktażowy firmy Neil Med, jak należy płukać nos i zatoki.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl