English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Mój kanał

Niedrożność nosa

Niedrożność nosa jest jednym z najczęstszych problemów zgłaszanych przez Pacjentów. Dwie główne przyczyny zatkanego nosa to skrzywienie przegrody nosa oraz przerost małżowin nosowych dolnych.

 

1. Skrzywienie przegrody nosa - łac. DSN (deviatio septi nasi) - w tym przypadku blokada nosa jest stała, spowodowana deformacją szkieletu chrzęstnego i-/lub kostnego. Jedna jama ma mniejszą drożność niezależnie od pory dnia i pozycji ciała. Leki obkurczające błonę śluzową nosa w niewielkim stopniu poprawią oddychanie przez nos. Jedyną skuteczną metodą leczenia jest zabieg operacyjny - plastyka korekcyjna przegrody nosa, najczęściej wykonywana w pełnym znieczuleniu ogólnym, w warunkach bloku operacyjnego.

 

2. Przerost małżowin nosowych dolnych - łac. (hypertrophia conchae nasalis inferioris) - blokada nosa jest zmienna - raz prawa raz lewa strona oddycha trudniej, większa blokada występuje w pozycji leżącej na skutek wypełnienia naczyń krwionośnych w małżowinach krwią przy podwyższonym ciśnieniu hydrostatycznym. Zmiana pozycji ciała na siedzącą lub stojącą udrażnia nos, tak samo jak zażycie dawki leków obkurczających błonę śluzową. Przewlekłe używanie kropel obkurczających prowadzi do rozwoju schorzenia o nazwie polekowy nieżyt nosa (łac. rhinitis medicamentosa). Polega ono na coraz mniejszej skuteczności leków udrażniających nos oraz na potrzebie zażywania coraz większych ich dawek. Nos jest na stałe zablokowany.

Istnieje kilka metod leczenia przerostu małżowin nosowych - niestety metody zachowawcze nie są skuteczne. Nie zmniejszają przerostu leki antyalergiczne, czy steroidy donosowe. Skuteczne są metody leczenia zabiegowego - konchoplastyka, która może być wykonana na kilka sposobów. Współcześnie najczęściej są to zabiegi metodami kriochirurgii, radiochirurgii oraz lasera, a także nieco rzadziej już używane metody tradycyjnej chirurgii. Są to zabiegi wykonywane w warunkach ambulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym. Skuteczność poszczególnych metod jest według danych z literatury podobna i sięga 70-80%.

Konchoplastyka kriochirurgiczna

Schemat przerostu małżowiny nosowej dolnej

Moim Pacjentom proponuję konchoplastykę kriochirurgiczną - jest ona najmniej bolesna i nie wiąże się, w przeciwieństwie do pozostałych metod, z krwawieniem. Trwa około 20 minut i składa się z następujących etapów:

 

1. Znieczulenie - setony nasączone 2% lignokainą do obu przewodów nosowych (opcjonalnie) - 5 minut.

2. Kriochirurgiczna sonda nosowa jest umieszczana na powierzchni małżowiny, równolegle do niej i jej długiej osi.

3. Pierwsza aplikacja zimna przez okres 1-1,5 minuty (w tym czasie sonda przylega bardzo ściśle do powierzchni małżowiny i niemożliwe jej jest usunięcie).

4. Zatrzymanie przepływu gazu chłodzącego wewnątrz sondy powoduje jej ogrzanie i odklejenie się od powierzchni małżowiny w czasie około 3-4 sekund.

5. Przerwa 3 minutowa.

6. Druga aplikacja zimna przez okres 1-1,5 minuty.

7. Rozmrożenie i zakończenie zabiegu.

 

Pacjent może odczuwać niewielki ból bezpośrednio po zabiegu oraz schłodzenie dolnej części nosa i policzka. Nie występuje krwawienie.

W ciągu 1 tygodnia po zabiegu może utrzymywać się opuchnięcie małżowin oraz zwiększenie wydzielania śluzu w nosie na skutek toczącego się procesu przebudowy wnętrza małżowiny. Po tym okresie małżowiny ulegają trwałemu obkurczeniu i jamy nosa stają się drożne.

Celem zabiegu jest osiągnięcie trwałego udrożnienia jam nosa i całkowity brak konieczności używania kropli obkurczających błonę śluzową w celu swobodnego oddychania przez nos. U niektórych Pacjentów może wystąpić konieczność powtórzenia zabiegu po pewnym czasie (od miesięcy do lat), częściej u alergików.

 

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl