English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Mój kanał

Kriochirurgia - informacje ogólne

Zabiegi metodą kriochirurgii polegają na zastosowaniu zimna, którego źródłem może być podtlenek azotu, ciekły azot lub inny gaz w stanie ciekłym, na określoną tkankę lub okolicę ciała. Kriochirurgia jest szczególnym rodzajem krioterapii, która stosowana jest w medycynie od czasów najdawniejszych.

 

Zimno ma szereg zastosowań leczniczych, z których dwa rodzaje mają najszersze zastosowanie - aplikacja zimna ogólna (powierzchniowa) powoduje, w mechanizmie rozszerzenia naczyń krwionośnych, działanie przeciwzapalne i ułatwia gojenie tkanek, a zimno zastosowane miejscowo niszczy patologiczną tkankę lub zmniejsza objętość tkanki, która uległa przerostowi. To drugie zastosowanie wykorzystuje właśnie kriochirurgia.

Kriochirurgia - zakres zabiegów

Obecnie przy użyciu kriochirurgii wykonuje się powszechnie zabiegi:

 

1. Migdałków podniebiennych - przede wszystkim zabieg kryptolizy, czyli zmniejszenia głębokości krypt migdałkowych i zmniejszenia wielkości migdałków.

2. Małżowin nosowych dolnych - łac. konchoplastyka, czyli zmniejszenie ich wielkości, co powoduje zwiększenie drożności jam nosa, poprawę węchu, a nawet zmniejszenie ilości wydzieliny z nosa, czyli kataru.

3. Drobnych zmian przerostowych i obrzękowych w jamach nosa, jamie ustnej, gardle oraz powierzchownych na skórze głowy i szyi

Rys. 1 - Schemat przerostu migdałków podniebiennych z masami zalegającego detrytu w poszerzonych kryptach migdałkowych

Małoinwazyjna, ambulatoryjna metoda zabiegowego leczenia brzydkiego zapachu z ust, detrytu w kryptach (dołkach) migdałkowych, nalotów na migdałkach podniebiennych i języku oraz przerostu migdałków podniebiennych.

Opis zabiegu

Zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania ze strony Pacjenta poza tym, że powinien powstrzymać się od jedzenia i picia na 4 godziny przed. Zmniejsza to odruchy wymiotne i dyskomfort w trakcie procedury.

Zabieg nie wymaga narkozy i wykonywany jest całkowicie w znieczuleniu miejscowym lub bez znieczulenia.

 

Nowoczesna kriochirurgiczna sonda migdałkowa umożliwia przeprowadzenie zabiegu w sposób bezkontaktowy, co znacznie podnosi komfort Pacjenta.

Zabieg trwa od 20 do 30 minut. Bezpośrednio po nim gardło i migdałki podniebienne mogą być zaczerwienione i obrzęknięte. Stan taki utrzymuje się maksymalnie do tygodnia. Proces gojenia i spłycania oraz oczyszczania się krypt trwa około 2 miesięcy. Wtedy też można ocenić efekt zabiegu.

 

W celu oceny skuteczności i bezpieczeństwa kryptolizy proszę Pacjenta o wypełnienie 2 kwestionariuszy - międzynarodowego kwestionariusza HALT (Halitosis Associated Life-quality Test) oraz oceniającego w ciągu 2 tygodni od zabiegu ból oraz obrzęk gardła. Rożnica w sumarycznym wyniku kwestionariusza HALT przed zabiegiem i 2 miesiące po nim pozwala pośrednio ocenić subiektywną skuteczność zabiegu kryptolizy.

Rys. 2 - Schemat migdałków podniebiennych po zabiegu kryptolizy kriochirurgicznej. Wymrożenie powoduje zmniejszenie masy migdałków oraz oczyszczenie z zalegającego detrytu i spłycenie krypt migdałkowych.

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl