English version

Rejestracja internetowa

05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Mój kanał

Zabiegi w gabinecie

W gabinecie laryngologicznym wykonuję zabiegi w znieczuleniu miejscowym oraz te, które znieczulenia nie wymagają.

Zaletą dla Pacjenta jest krótki czas zabiegu oraz szybki powrót do normalnej aktywności, a proces gojenia nie zaburza lub bardzo nieznacznie zaburza normalne funkcjonowanie. Zwykle można wrócić do pracy następnego dnia.

 

Do zabiegów, które wykonuję w gabinecie należą:

1. KRIO - kryptoliza migdałków podniebiennych, zmniejszenie małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka), zamykanie krwawiących naczyń w jamach nosa

2. LASER - usuwanie zmian rejonu głowy i szyi, koagulacja naczyń w jamach nosa i inne

Zabiegi metodą kriochirurgii polegają na zastosowaniu zimna, którego źródłem może być ciekły azot lub inny gaz w stanie ciekłym, na określoną tkankę lub okolicę ciała.

 

Kriochirurgia jest szczególnym rodzajem krioterapii, która stosowana jest w medycynie od czasów najdawniejszych.

 

Zimno ma szereg zastosowań leczniczych, z których dwa rodzaje mają najszersze zastosowanie - aplikacja zimna ogólna (powierzchniowa) powoduje, w mechanizmie rozszerzenia naczyń krwionośnych, działanie przeciwzapalne i ułatwia gojenie tkanek, a zimno zastosowane miejscowo niszczy patologiczną tkankę lub zmniejsza objętość tkanki, która uległa przerostowi. To drugie zastosowanie wykorzystuje właśnie kriochirurgia.

 

Zabieg nie wymaga narkozy i wykonywany jest całkowicie w znieczuleniu miejscowym.

 

Wiele zabiegów laryngologicznych można wykonać metodą kriochirurgii, ale najczęściej są to zabiegi kryptolizy migdałków podniebiennych, redukcji przerośniętych małżowin nosowych dolnych, czy usuwania zmian jamy ustnej, gardła i nosa o podłożu nienowotworowym.

 

Więcej szczegółów na stronie "Kryptoliza".

Radiochirurgia (elektrochirurgia)

Elektrochirurgia jest leczeniem operacyjnym z wykorzystaniem różnego rodzaju prądu. W zależności od jego częstotliwości można uzyskać określone efekty lecznicze i wynikające z nich zastosowania kliniczne.

 

Zyskującą popularność metodą jest radiochirurgia, czyli rodzaj elektrochirurgii wykorzystującej prąd o częstotliwości fal radiowych.

 

Tak jak w przypadku kriochirurgii, do większości zabiegów wystarczy zastosowanie znieczulenia miejscowego.

 

Radiochirurgię w otorynolaryngologii stosuje się obecnie głównie w leczeniu przerostu małżowin nosowych dolnych (konchoplastyka) oraz w operacjach podniebienia i migdałków podniebiennych (uvulopalatoplastyka, uvulopalatofaryngoplastyka).

 

Więcej szczegółów na stronie "Radiochirurgia".

Schemat zabiegu termoablacji (konchoplastyki) radiochirurgicznej

Operacje wykonuję w warunkach szpitalnych, w znieczuleniu ogólnym, czyli w narkozie. Są one zbyt bolesne lub niemożliwe do bezpiecznego wykonania bez pełnego uśpienia i zwiotczenia Pacjenta.

Poza rozległością zabiegu, co wiąże się z bólem, równie ważnym aspektem jest konieczność zachowania bardzo dużej precyzji ruchów w polu operacyjnym. Jest to szczególnie istotne w przypadku operacji wykonywanych z użyciem endoskopu, czy mikroskopu operacyjnego.

 

Do tych procedur należą: operacje krtani, przegrody nosa i zatok przynosowych (ESS), migdałków podniebiennych i migdałka gardłowego oraz drenaż ucha.

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl