05-806 Komorów, ul. Brzozowa 77

English version

Rejestracja telefoniczna

 

(+4822) 758-00-02

(+48) 515-567-377

Rejestracja internetowa

Mój kanał

Wybranie jednego z prostokątów lub napisów pozwala zapoznać się w obrazami wybranych Pacjentów, których leczyłem lub diagnozowałem. Podział ten oparty jest na zwyczajowym podziale narządów głowy i szyi powszechnie stosowanym w otorynolaryngologii.

Zdrowa jama nosa - widok z badania endoskopowego

 

Endoskop 0 stopni w lewej jamie nosa uwidacznia po lewej stronie przegrodę nosa, na środku w górze widoczna jest małżowina nosowa środkowa, poniżaj dolna. Po prawej stronie fotografii widoczny jest wyrostek haczykowaty, "strażnik" ujścia zatoki szczękowej. Widoczna ciemna szczelina na drugim planie to przejście do części nosowej gardła.

 

Błona śluzowa jest koloru różowego, lśniąca, wilgotna, gładka, bez nalotu, czy pokrywającej wydzieliny. Jama nosa jest drożna, nie są widoczne polipy nosa, wyrastające zazwyczaj spod małżowiny środkowej.

Mężczyzna, lat 37 z wieloletnim wywiadem przewlekłej obustronnej blokady nosa

Blokada jest bardziej nasilonej po stronie prawej. Nawracają infekcje górnych dróg oddechowych i katary. Występuje prawie całkowity brak powonienia. Wieloletni wywiad przewlekłej obustronnej blokady nosa, bardziej nasilonej po stronie prawej. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych i katary, prawie całkowity brak powonienia.

Kobieta, lat 29, bez objawów

Przypadkowo wykonane badanie TK zatok przynosowych uwidoczniło odmienności w budowie anatomicznej bocznej ściany nosa w postaci obustronnie występującej małżowiny nosowej środkowej puszkowej.

 

Wieloletni wywiad przewlekłej obustronnej blokady nosa, bardziej nasilonej po stronie prawej. Nawracające infekcje górnych dróg oddechowych, katary, prawie całkowity brak powonienia.

Znaczny stopień upowietrznienia zatok przynosowych

 

Badanie TK zatok przynosowych u osoby zdrowej.

Niedorozwój lewej zatoki szczękowej

 

Badanie TK zatok przynosowych u osoby z obustronnymi małżowinami środkowymi puszkowymi i poziomo ustawioną przyśrodkową ścianą lewej zatoki szczękowej (kolor czerwony). Po stronie prawej stan zwyczajny oznaczony kolorem żółtym.

Torbiel prawej zatoki szczękowej

 

Badanie TK zatok przynosowych u osoby z torbielą prawej zatoki szczękowej spowodowanej wkręceniem śruby implantu zębowego do jej światła.

Stan zapalny w jamach nosa w badaniu endoskopowym

 

Badanie endoskopowe jam nosa uwidoczniło obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej w nosie, obecność zapalnej wydzieliny na powierzchni przegrody i małżowin nosowych.

 

Dodatkowo widać również złuszczający się nabłonek.

 

Śluzówka przy dotyku jest krwawliwa.

Rafał Chmielewski - ZnanyLekarz.pl